Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo w trakcie burzy?

Bagatelizowanie niebezpieczeństwa podczas burzy często jest przyczyną nieszczęśliwych zdarzeń. Warto pamiętać o fundamentalnych zasadach, by w trakcie nieprzewidywalnych warunków atmosferycznych, zachować spokój i rozsądek. To może uratować zdrowie, a nawet życie, bo pozornie niegroźne sytuacje mogą w mgnieniu oka przemienić się w śmiertelne zagrożenie. Poniżej kilka najważniejszych reguł, które warto zapamiętać dla własnego bezpieczeństwa.

Najważniejsza zasada, kiedy w trakcie burzy znajdujemy się w budynku, dotyczy oddalenia się od wszelkich urządzeń elektrycznych i metalowych. Nie należy również przebywać w pobliżu okien lub oszklonych drzwi. Nie wolno dotykać kranu i kaloryfera oraz dzwonić z telefonu stacjonarnego. Jeśli to możliwe, przed burzą warto przygotować sobie latarkę i radio na baterię, a wszystkie urządzenie AGD i RTV odłączyć od zasilania.

Dużo większe zagrożenie czeka nas jednak na zewnątrz. Podczas burzy należy jak najszybciej poszukać schronienia – może to być samochód lub budynek. Nigdy nie można ukrywać się pod wysokimi drzewami czy słupami oświetleniowymi. Tam panuje największe zagrożenie porażenia piorunem! Niewskazana jest też jazda na rowerze oraz przebywanie w pobliżu trakcji kolejowej i przewodów wysokiego napięcia.

Natomiast w przypadku otwartej przestrzeni najbezpieczniej będzie przykucnąć i przeczekać. Dobrym rozwiązaniem nigdy nie będzie kąpiel w jeziorze lub morzu, gdyż woda przyciąga pioruny. W górach najbezpieczniejszym schronieniem są jaskinie. Namiot ze względu na metalowe elementy nie jest w pełni właściwym miejscem ukrycia, lepiej będzie zaczekać, aż burza minie, w samochodzie. Przebywając w zaparkowanym na wolnej przestrzeni aucie nie można dotykać jego metalowych części.

burza

Niebezpieczne podczas wichury czy burzy są także unoszące się przedmioty. Pozostawione na balkonie, parapecie doniczki lub inne lekkie przedmioty, które może ponieść wiatr, stwarzają spore zagrożenie dla innych ludzi. Uderzenie przez spadający, nawet niewielki kamień, może spowodować nieodwracalne dla zdrowia szkody. Z tego powodu wszelkie komunikaty burzowe opatrzone są właśnie przypomnieniami o uprzątnięcie posesji bądź balkonu. Zwracając uwagę na te podstawowe wytyczne można uniknąć wypadków i szczęśliwe przetrwać nawet najgorszą burzę.